System nerwowy: Stres vs Regeneracja
- Galina Tarasiuk
- 11 sie 2022
- 2 minut(y) czytania

System nerwowy: Stres vs Regeneracja
(Tryb współczulny vs przywspółczulny)
System nerwowy człowieka jest niesamowitą, kompleksową strukturą ewolucyjną.
Składa się z układu nerwowego somatycznego, który zajmuje się naszą łącznością ze światem zewnętrznym i układu nerwowego autonomicznego, który odpowiada za prawidłową przemianę materii oraz pracę organow wewnętrznych.
Układ autonomiczny, w wielkim uproszczeniu, ma 2 tryby: współczulny (sympatyczny, pobudzający, aktywujący) i przywspółczulny (parasympatyczny, hamujący, relaksujący). Czyli tryb stres: mobilizacja i tryb relaks: trawienie i zdrowienie.
Oba tryby są ważne, potrzebne i zdrowe.
Problemy zaczynają się, kiedy zaburza się proporcja, właściwa praca, dobre przełączenie się tych fantastycznych trybów autonomicznego systemu nerwowego.
Co to znaczy dla codzienności przeciętnego użytkownika?
Człowiek najlepiej funkcjonuje, kiedy naprzemiennie doświadcza pobudzenia czyli działania (rozładowujemy nasze akumulatorki) i relaksacji tego pobudzenia czyli wypoczynku (doładowujemy nasze akumulatorki). W ideale można nauczyć się działania i ładowania w tym samym czasie.
Pobudzenie (aktywacja trybu współczulnego) jest modelem wyczerpującym naszą energię. Tak jak przy włączeniu kolejnych aplikacji bateria urządzenia będzie szybciej się rozładowywać, tak i przy kolejnych wyzwaniach, działaniach, zadaniach, oczekiwaniach itd. nasza energia i motywacja będą spadać.
Relaksacja (włączenie się trybu przywspółczulnego) jest modelem doładowującym naszą energię. Nasz organizm przekierowuje skupienie na trawienie, więc mitochondria zaczynają produkcję energii niezbędnej do naprawy, regeneracji i zdrowienia. Włącza się system immunologiczny. Wtedy naturalnie wzrasta nam poziom sił życiowych i motywacja do nowych działań.
We współczesnym świecie bodźców pobudzenia jest więcej od chwil relaksu, więc niekorzystną tendecją jest funkcjonowanie na wyczerpaniu. Dużo wyzwań, stres i pośpiech drenują nasze życiowe akumulatory.
Co z tym zrobić?
Świadomie zadbać o ładowanie własnych sił życiowych. Tworzyć przestrzenie na wypoczynek, dobry sen, jedzenie bez pośpiechu, sport, spotkania z przyjaciółmi i swoje hobby. Rozwijać swoje zainteresowania i rozpoznawać, co sprawia radość.
Zrób ćwiczenie teraz.
Jednym z największych luksusów we współczesnym świecie stał się czas. Podaruj sobie właśnie teraz takie luksusowe doświadczenie – wdech przez nos i głośny wydech przez usta. Taka jedna chwila dla Siebie (i swojego systemu nerwowego). Jeden zastrzyk witalności!
Comentarios